A KÖRNYEZET HATÁSA A SZOKÁSOKRA
A költözés egyik érdekes aspektusa a környezet változása és annak hatása a szokásainkra. Ha pl. nagyvárosban él valaki, a közelben többnyire bárok, éttermek, és szórakozóhelyek vannak, akkor a szabadidő eltöltése automatikusan nagyobb arányban fog járni ilyen helyek látogatásával. Az emberi agy hosszú távon arra felé megy, ami könnyebb, ami az egyszerű út és ha folyamatosan gondolkodni kell azon, hogy jutsz el sportolni, vagy a természetbe, akkor van rá esély, hogy ritkábban fogod ezt választani - hosszú távon. Csupán az akaraterőre támaszkodni az bizony nagy megerőltetéssel jár, James Clear Atomic Habit c. könyvében is ír erről.
Mióta Münchenbe költöztem, egészen érdekes volt megfigyelni, hogyan alakultak át a szokásaim. Július óta szinte minden hétvégét az Alpokban, vagy tó mellet, a természetben töltöttem. Ehhez jött hozzá, hogy a költözés rengeteg kihívása közepette időnként megengedtem magamnak, hogy a péntekeket kivegyem Ekkor egyedül kerekedtem fel egy-egy túrára, ami után belemerészkedtem a 18 fokos krisztálytiszta hegyi tó vizébe, vagy reggel kimentem a vasútállomásra és random felszálltam az első vonatra, ami jött, elmentem vele a végállomásig és spontán felfedeztem egy új környéket vagy várost München közelében. Ez mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy mentálisan és lelkileg is kikapcsoljak és tovább tudjak menni a gyakran stresszel és feszültségekkel teli hétköznapokon.
Számtalan kutatás szól arról, hogy milyen pozitív hatása van a természetben töltött időnek az idegrendszerre és a mentális egészségre. Több nyugalom, kevesebb stressz, nagyobb önkontroll, jobb figyelem, és javuló kognitív teljesítmény lehet a 'jutalmuk' a természetjáróknak. Ekkor valósággal megfürdünk a természet élményében és szinte észrevétlenül elkezdjük jobban érezni magunkat.
Titeket mi tölt fel, milyen természeti helyeken töltötök szívesen időt?
Kép: saját, Dél-Tirol